Шановні батьки та учні!

З 19.01.2016 для батьків, педагогів, учнів працює сайт методиста-психолога Ружинської О.В. https://ruzhinska.wordpress.com Можно ознайомитися з матеріалами сайту, зараєструватися та залишити відгуки  

 
Батькам про навчання дітей навичкам безпечної поведінки

Перебуваючи на вулиці з дитиною:

 • На проїжджій частині не поспішайте, і не біжіть: переходите вулицю завжди розміреним кроком. Інакше ви навчите дитину поспішати і бігати там, де треба спостерігати і забезпечити безпеку;
 • Виходячи на проїжджу частину, припиняйте розмови: дитина повинна звикнути, що при переході вулиці розмови зайві;
 • Ніколи не переходите вулицю навскоси: підкреслюйте дитині щоразу, що йдете суворо поперек вулиці;
 • Ніколи не переходите вулицю на червоне світло або жовтий сигнал світлофора. Якщо дитина зробить це з вами, він тим більше зробить це без вас;
 • Переходьте вулицю тільки на пішохідних переходах або на перехрестях по лінії тротуару.
 • Якщо ви привчите дитину переходити вулицю де доведеться, ніяка школа не буде в силах його перевчити.
 • З автобуса, тролейбуса, трамвая, таксі намагайтеся виходити першим, попереду дитини. В іншому випадку маленька дитина може впасти, дитина постарше може в цей момент вибігти з-за стоячого транспорту на проїжджу частину вулиці. Якщо ви з дитиною виходьте з автобуса останніми з виходять пасажирів, будьте обережні. Краще попередити водія, щоб він не закрив двері, думаючи, що висадка закінчена.
 • Залучайте дитину до участі у вашому спостереженні обстановки на вулиці: показуйте йому ті машини, яких треба остерігатися, які готуються повертати, які їдуть з великою швидкістю і їх треба пропустити, які ви помітили здалеку.
 • Підкреслюйте свої рухи, перебуваючи з дитиною, поворотом голови для огляду вулиці, зупинку для пропуску машини, зупинку для огляду вулиці. Якщо дитина помітить машини, значить, він навчається на вашому прикладі.
 • Не виходьте з дитиною з-за машини, з-за кущів, не оглянувши попередньо вулиці. Це типова помилка дітей, і треба, щоб вони її не повторювали.
 • Не посилайте дитину переходити або перетинати вулицю попереду вас - цим ви навчаєте його йти через вулицю, не дивлячись по сторонах.
 • Маленьку дитину треба міцно тримати за руку, бути готовим втримати його при спробі вирватися. Це часта причина нещасних випадків.
 • Учіть дитину дивитися. У дитини повинен бути навик: перш ніж зробити перший крок з тротуару, він повертає голову і оглядає вулицю в обох напрямках. Це має бути доведено до автоматизму!

Особливо уважно треба оглядати вулицю, коли з протилежного боку знаходиться рідний дім, знайомі, рідні, коли дитина переходить вулицю слідом за іншими дітьми чи дорослими. У цих випадках легко не помітити машину. Дивитися «наліво - направо» при переході вулиці іноді треба кілька разів, так як обстановка на вулиці може змінитися.

 • Учіть дитину помічати машини.

Іноді дитина дивиться, але не помічає, наприклад легкову машину, мотоцикл здалеку. Діти більше звертають увагу на розміри автомобілів. Який-небудь великий, але повільний ваговоз викликає у них більше відчуття небезпеки і утримує їх від переходу дороги, коли насправді часу для цього цілком достатньо. А ось малолітражка, мчащаяся щодуху, не викликає ніякого страху і часто навіть не привертає уваги. Навчіть дитину вдивлятися вдалину і швидко помічати машину, мотоцикл, моторолер або велосипед.

 • Учіть дитину оцінювати швидкість і напрям майбутнього руху машини.

Спостерігаючи за наближенням машинами, ведіть з дитиною рахунок часу, який потрібен машині, щоб проїхати мимо. Навчившись вважати «секунди», спостерігаючи за машиною, дитина навчиться правильно визначати швидкість і передбачати рух машини.

 • Навчіть дитину визначати, яка машина йде прямо, а яка готується до повороту.
 • Учіть дитину передбачити приховану небезпеку.

Дитина повинна звикнути, переконатися своїми очима, що за різними предметами на вулиці часто ховається небезпека. Тоді він зможе передбачити її сам. Вид предметів, що заважають огляду вулиці (вільному), повинен сприйматися дитиною як сигнал небезпеки, як команда до підвищеної обережності.
Формування навичок спостереження і передбачення небезпеки у дітей - тривалий процес, і для цієї мети бажано використовувати кожне перебування на вулиці з дитиною. Але особливо доцільно використовувати для цієї мети шлях з дитиною в ясла і дитячий сад, також перші тижні відвідування дитиною школи (доцільно, щоб перші кілька тижнів батьки проводжали дитину в школу і зустрічали його, «відпрацювали» безпечний рух на цьому постійному маршруті дитини).
Звертайте увагу на оманливість і небезпеку пустельних вулиць. На вулицях, по яких їздять машини, діти часто влаштовують ігри поряд з проїжджою частиною, або навіть використовують проїжджу частину; не побачивши машин і не чуючи їх шуму кілька хвилин, діти частот виходять на проїжджу частину, не оглянувши її, інтуїтивно припускаючи, що «вулиця порожня». Тому пустельні вулиці з рідкісним порухом не менш небезпечні, ніж жваві.
Батька тих дітей, у яких є значні відхилення від норми по зору, і, зокрема, використовуються окуляри, необхідно враховувати, що при цьому спостереження і орієнтування дитини на вулиці різко ускладнюється.
Така дитина повинна бути ще більш уважною, так як вона може помилитися у визначенні відстані від машини і її швидкості, скоріше може не помітити машину. Бічний зір, що грає важливу роль для того, щоб помітити машини, що наближаються збоку, у дітей зі слабким зором і в окулярах набагато слабкіше, ніж у дітей з нормальним зором. Доцільно, щоб дитина в окулярах компенсувала брак бокового зору більш частим і ретельним поворотом голови і перегляд
ом вулиці вліво і вправо, зокрема, в тих місцях, де можуть з'явитися машини, які виїжджають з правим поворотом з-за рогу.

 

ОБОВ'ЯЗКИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ ЗА ВИХОВАННЯ ДИТИНИ

 
Сім'я є середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього.
Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства.
Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Стаття 155 Сімейного кодексу України


Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Батьки зобов'язані поважати дитину.
Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов'язків щодо неї.
Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.
Дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла чотирнадцяти років.

Стаття 150, 152 Сімейного кодексу України


Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей –
тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -
тягнуть за собою накладення штрафу від двох до чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, -
тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення неповнолітніми діянь, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, -
тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, що їх замінюють, від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 184 Кодексу України про Адміністративні правопорушення


Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, -
карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Стаття 166 Кримінального Кодексу України


Експлуатація дітей, які не досягли віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, шляхом використання їх праці з метою отримання прибутку -
карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Ті самі дії, вчинені щодо кількох дітей або якщо вони спричинили істотну шкоду для здоров'я, фізичного розвитку або освітнього рівня дитини, або поєднані з використанням дитячої праці в шкідливому виробництві, -
караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Стаття 150 Кримінального Кодексу України


Шкода, завдана малолітньою особою (яка не досягла чотирнадцяти років), відшкодовується її батьками (усиновлювачами) або опікуном чи іншою фізичною особою, яка на правових підставах здійснює виховання малолітньої особи, — якщо вони не доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення або ухилення ними від здійснення виховання та нагляду за малолітньою особою.

Стаття 1178 Цивільного кодексу України


Неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.
У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами) або піклувальником, якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини. Якщо неповнолітня особа перебувала у закладі, який за законом здійснює щодо неї функції піклувальника, цей заклад зобов'язаний відшкодувати шкоду в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі, якщо він не доведе, що шкоди було завдано не з його вини.

Стаття 1179 Цивільного кодексу України